BigDump Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır ? BigDump.php Big SQL Import

BigDump Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır ? BigDump.php Big SQL Import

BigDump Nedir ?

BigDump, Türkçe kelime karşılığı “büyük döküm” anlamına denk gelmektedir. BigDump ‘n amacı, buradan da anlaşılacağı gibi, büyük boyuttaki dosyaları sunucuya göndermektir.

 * Peki bunu farklı yöntemlerle de yapamaz mıyız?

Evet farklı yöntemlerle de yapılabilir, örneğin sunucu panellerideki veritabanını içe aktarma özelliği kullanılabilir, mesala linux sunucularındaki plesk panel ya da cPanel sunucularında da phpMyadmin kullanılmaktadır ve program sayesinde sitenizin veritabanına dilediğiniz gibi müdahale edebiliyorsunuz, dolayısı ile  sql dosyanızı da buradan import edebilirsiniz ama güvenlik nedeni ile tüm sunucularda bir sınır vardır, genelde bu sınır 2 MB ‘dır.

BigDump Ne işe yarar?

Bazen veritabanı dosyalarımızın boyutları sunucuların bize verdiği sınırdan çok daha büyük olabiliyor mesela dün gece sunucuya yüklemem gereken bir veritabanının boyutu 350 MB idi sıkıştırarak küçültmeme rağmen 50 MB ‘tan aşağı inmedi, burada ise devreye BigDump giriyor :) Yani özetle; BigDump sayesinde büyük boyuttaki veritabanı yedeklerimizi kolaylıkla sunucuya import edebiliriz.

BigDump Nasıl Kullanılır ?

Buradan bigDump.php orjinal dosyasını indirebilirsiniz ya da buradan  benim düzenlemiş olduğum halini indirebilirsiniz (tavsiye ettiğim)  ve aşağıdaki alanları düzenleyiniz.

[php]

$db_server   = ‘localhost’; //Eğer farklı bir sunucu üzerinden yapacaksanız bu işlemi sitenizin ip adresini yazmanız gerekir.
$db_name     = ‘okul’; //veritabanı adı
$db_username = ‘sinif’; //veritabanı kullanıcı adı
$db_password = ‘sifre1’; //veritabanı şifresi</pre>
&nbsp;
[/php]

Bir Cevap Yazın