Google Bizi İzliyor! Bugüne Kadar Google ‘da Kaç Arama Yapmışsınız?

Merhabalar,

Google Bizi İzliyor!

Bu ve benzeri başlıkların sayısı epeyce arttı ve paylaşımları da çoğaldı. Yani bu başlığa çok şaşıracağınızı sanmıyorum ama ben de bir bilgi paylaşmak istedim.

Google ‘da ne aradığınızdan tutun da Youtube ‘da ne seyrettiğinize kadar hatta hangi sitelerde gezinti yaptığınıza kadar neredeyse her alanda takip altındasınız! Durun durun aklınıza hemen kötü şeyler getirmeyin.. Örneğin Youtube ‘da bu sayede, siz Youtube ana sayfasına girdiğiniz zaman genellikle ne tarz videolar seyrediyorsanız o ve ona yakın kategorilerden örnek videolar sunuyor size yani size yardım ediyor..

? (:

 

Bir başka örnek: Akıllı Reklam Olayı ?

Sizin Ne Aradığınızı Nereden Biliyor Google! ?

Google bizi izliyor! Peki Bugüne kadar Google 'da kaç arama yapmışsınız ve ne aramışsınız acaba? Google ve Youtube 'da geçmiş kaydı nasıl temizlenir ve durdurulur? Hadi bir bakalım..

Google bizi izliyor! Peki Bugüne kadar Google ‘da kaç arama yapmışsınız ve ne aramışsınız acaba? Google ve Youtube ‘da geçmiş kaydı nasıl temizlenir ve durdurulur? Hadi bir bakalım..

Bu soruyla tam olarak ne söylemek istedim? Örneğin A Sitesini ziyaret ettiniz ve sağ tarafta Google reklamı çıktı diyelim ne gördüğünüz orada? “Fiziksel Sunucularda Büyük Kampanya!” ya da B sitesine girdiniz orada ise “Akıllı Telefonlarda Şok Kampanya!” bunu gördüğünüzde çok şaşırıyorsunuz çünkü son bir kaç gündür bunlarla ilgili internette araştırma yaptınız.. Örneğin akıllı telefon modellerini ve/veya fiyatlarını araştırdınız ve bunlar da ön belleğe kaydedildi vakti gelince de karşınıza çıktı..

 

Google reklamlarında genel olarak iki yöntem var:

  1. Ziyaretçiye göre reklam sunmak,
    Bu yukarıda verdiğim örnekti, telefon olayı..
  2. Siteye göre reklam sunmak
    Bu ise isminden de anlaşılacağı gibi sitenin içeriğine uygun reklamlar. Mesela tatille ilgili bir sitede tatil kampanyaları, gezilecek-görülecek yerlerle ilgili reklamlar olur..

 

Konu biraz dağıldı gibi.. Bu yazımda asıl paylaşmak istediğim başlığa gelelim: “Bugüne Kadar Google ‘da Kaç Arama Yaptınız?

Google ‘da Kaç Arama Yapmışsınız?

Kaç defa?

Bugüne kadar Google ‘da kaç defa arama yaptığınızı görmek ister misiniz? Az ya da çok ister istemez merak ediyor insan değil mi? (:

 

Öğrenmek çok kolay:

  •  https://history.google.com/history/ <- adresine giriş yapın,
  • Sağ taraftaki Etkinlik kısmının altında: Toplam Google araması: var burada Google’da yaptığınız arama sayısını görebilirsiniz..

Google, Saatlik arama etkinliği, Günlük arama etkinliği,

 

Bugüne Kadar Google ‘da Ne Aramışsınız?

Sol tarafta Tüm Geçmiş diye bir kısım var onun hemen altındaki kategorilerden web, resim, video, haber ve benzeri için seçim yaparak bugüne kadar Google ‘da neler aradığınızı görebilirsiniz hem de günü günüe, saati saatine..

Unutmayın, Google da bizi izliyor..

Bu arada Google, Youtbe ve benzeri kanallarda geçmişi durdurma özelliği de var, varsayılan ayarlarda açık olarak gelse de bu izlemeyi durdurabilirsiniz. Bana kalırsa yine izleniyorsunuz lakin en azından siz ya da sıradan kişiler bunu göremiyor o kadar..

Google Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Aşağıdaki görselde göreceğiniz üzre seçiminizi yapıp, Öğeleri Kaldır demeniz, Google ‘daki arama geçmişinizi silmek için yeterli olacaktır.

Google Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Google Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Google Arama Kaydı Nasıl Durdurulur?

Sağ üst kısımdaki çark ikonuna tıklayın, Ayarları seçin ve yeni açılan sayfadaki Duraklat butonuna tıklayın..

Google Arama Kaydı Nasıl Durdurulur?

Google Arama Kaydı Nasıl Durdurulur?

 

Youtube Geçmiş Kaydı Nasıl Silinir?

Youtube Geçmiş Kaydı Nasıl Durdurulur?

Youtube Geçmiş Eski İzlenen Videolar Nasıl Silinir ve Durdurulur

Youtube Geçmiş Eski İzlenen Videolar Nasıl Silinir ve Durdurulur

Sağlıcakla kalın,
Selamlar,

Şahin


Bir önceki yazımız olan Nazım Hikmet Ran Yaşama Dair Şiiri & Vecihi HÜRKUŞ - Kardeş Payı Animasyon başlıklı makalemizde Nazım Hikmet Ran Yaşama Dair Şiiri, Vecihi HÜRKUŞ ve Vecihi HÜRKUŞ Kardeş Payı Animasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın