Plesk 11 SSH Mail Kuyruğu Listeleme – Temizleme mail queue manager (Clear) Spam Mail

Selam arkadaşlar,

Son yıllarda artış gösteren spam maillerin önüne geçmek için ilk atılan adım, php mail fonksiyonu kapatmaktı ama çok küçük bir adım olduğu için pek faydalı olduğu söylenemez. Öyle ki php nin son versiyonlarında bu fonksiyon varsayılan ayarlarda kapalı gelmekte. Çoğu sunucu yöneticisi kendisine göre algoritma üreterek ya da ücretli modüller – sınırlamalar ekleyerek bu sorunun önüne geçmeye çalışsa da bazen çok ciddi sorunlar yaratabiliyor spam mail gönderimleri.Bu konuyu SSH yardımı ile nasıl çözüme ulaştıracağımıza bir bakalım.

Şimdi basit bir kaç yöntemle inceleme yapacak olursak:

SSH Kullanmadan yapmak için:

 • (EN) Plesk Admin -> Tools & Settings -> Mail Server Settings -> Mail Queue
 • (TR) Plesk Yönetimi -> Araçlar & Ayarlar -> Posta Sunucu Ayarları -> Posta Sırası

SSH ÜZERİNDEN

– Öncelikle SSH bağlantısını sağlayalım. (Benim kullandığım program Putty)

– Bağlantı sağlandıktan sonra: # mailq  yazarak mail kuyruğunu listeleyerek hangi site üzerinden spam mail gönderimi yapıldığını ve kuyrukta bekleyen kaç mail olduğunu görebiliriz. Bu durumda ilk işlem olarak o siteyi durdurabilirsiniz ve sonrasında,

# postsuper -d ALL yazdığınızda tüm mail kuyruğundaki mailler silinmiş olacaktır ve sonrasında tekrar mailq ile kuyruktaki mailleri kontrol edebilirsiniz. Sonrasında ise spam mail gönderimi yapan sitenin mail hesabını kapatıp siteyi aktif duruma alabilirsiniz ya da zararlı yazılımı temizleyebilirsiniz :)


Bir önceki yazımız olan SSH - CentOS Tek Tık Otomatik Plesk Kurulumu - One Click Plesk Installer Command başlıklı makalemizde autoinstall plesk, otomatik plesk kurulumu ve plesk auto install hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

  • İskender Bey Selam,
   Spam mailler işin iyice tadını kaçırmaya başlasa da Plesk de bu konuda elinden geleni yapmaya çalışıyor hakkını yememek lazım, yeterliliği/başarılığı tartışılır elbette.

   Lafı çok uzatmadan; konuya döneyim,
   1-) Plesk versiyonunuz güncel değilse, mutlaka güncelleyin Spam önleme konusunda bir iki yeniliği var,
   2-) “Tools & Settings -> Updates and Upgrades-> Add/Remove Components” kısmından Mail hosting features sekmesine gelin aşağıdaki yükleyin, bu arada ben şu anda Postfix mailserver ve Courier IMAP server kullanıyorum
   — Kaspersky antivirus
   — Parallels Premium antivirus
   — SpamAssassin support
   3-) Tools Settings -> Mail Server Settings kısmından ip, domain bazlı kısıtlamalar yapabiliyorsunuz; detaylıca inceleyin,
   4-) Php mail fonksiyonunu sunucunuzdan kapatın yani sadece SMTP ile gönderime izin vermiş olun, büyük oranda faydasını göreceksiniz çünkü neredeyse spam’lerin %90 ‘i mail fonksiyonunu kullanır.

   Sormak istediğiniz bir şey olursa bu yorumu cevaplayarak sorunuzu paylaşabilirsiniz.
   Başarılar.

   Reply
 1. merhaba bende yeni plesk gectim lakin sorun yasıyorum bazen postalar gitmiyor birde serveri yeniden baslattıgımda bütün servisler acılıyor ama smpt posta servisi illaki elle kendim acıcam yada shh dan direk girip repair yapmam gerekiyor bunla alakalı bilginiz varmı ?

  Reply
  • Merhaba,

   Bu gibi durumlarda, birilerinin tahmini yönlendirmesi ile ya da genel işlemleri uygulamak yerine daha spesifik yaklaşmak gerek; lütfen log dosyalarını inceleyerek hareket ediniz ki, kalıcı ve net bir çözüme ulaşabilesiniz.

   Reply

Bir Cevap Yazın