Gmail Hack’lendi! 5 Milyon Mail Şifresi Yayınlandı! – Eylül 2014

İnsanlığın varoluşundan beridir süregelen iyi ve kötü kavramı hayatın her alanında olduğu gibi, günümüzde gelişen teknoloji de bu konuya dahil..

Rus Hacker ‘lar tarafından hacklenen yaklaşık 5 Milyon GMAIL kullanıcı adı ve şifresini içeren  Gmail.txt adlı dosya 09 Eylül (09.10.2014 ) tarihinde internette yayınlandı.

gmail-hacklendi-rus-hackerlar-2014-eylul_user-pass

Dosya ilk yayınlandığı an bilgilerin tamamı açık haldeyken hemen sonrasında forum yetkilileri tarafından yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi bazı kısımlar gizlenmiştir.

Peki GMAIL gerçekten hacklendi mi?

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre herhangi bir iz bulunamadığını söyleniyor. Öte yandan yapılan testlere göre ilgili txt dosyasındaki hesapların %60 ‘ı aktif hesap ve paylaşılan bilgiler doğru! ama..

Dosyaya kısa bir bakış atıldığında, hesapların çoğunlukla İngilizce, İspanyolca ve Rusça isimlere ait olduğunu gösterirken, listenin çok uzun bir süreçte oluşturulduğu da düşünülüyor. Ayrıca bu bilgilerin, Gmail veya herhangi bir Google hesabı üzerinden değil, aynı giriş bilgisi ve parolaları başka hesaplarında da kullanan kullanıcılara gerçekleştirilen oltalama saldırılarıyla elde edildiği düşünülüyor.

 

Bu listede benim mailim de var mı?

Bu girişimde benim Gmail Hesabım da Hacklendi mi? diye merak ediyorsanız, buradan kontrol edebilirsiniz.

ÖNEMLİ

Yukarıdaki şifreler sizin de dikkatinizi çekmiş olmalı, çok kısa ve sıradan şifreler bu da demek oluyor ki güvenlik önlemleri oldukça düşük.

Neredeyse artık herkesin ezberinde; karmaşık ve anlamsız şifreler kullanılmalı. Bu şekilde hareket ederek en azından siz üzerinize düşeni yapmış olursunuz..


Bir önceki yazımız olan Vakıfbank Sanal Pos 64 Hatası - 64 Hata Kodu Nedeni ve Cözümü başlıklı makalemizde Vakıfbank 64 hatası, vakıfbank sanal pos 64 hatası ve Vakıfbank Sanal Pos 64 Hatasının Çözümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın